در این وانفسای احساس تکلیف که هر کسی را به انتخابات ریاست جمهوری کشانده ، شاید بتوان گفت عاقلترین اصولگرا علی لاریجانی رئیس مجلس بوده که اگر هر کسی جای او بود جز اولین کاندیداها برای انتخابات بود.

زمانی که خاتمی از وزارت ارشاد هاشمی استعفا داد ، این علی لارجانی بود که 2 سال بر مسند وزارت ارشاد تکیه زد ، در دوران او در آن زمان ویدئو آزاد شد و دید دقیق و به روز او تحول اساسی در ارشاد آن زمان ایجاد کرد بعدها وزیر فراری اصلاحات مهاجرانی می گوید زمانی که بعد از لاریجانی ارشاد را گرفتم از انبارهای پر از کامپیوتر ارشاد تعجب کردم که اینها چیست؟ ولی بعدها فهمیدم که لاریجانی کجا را می دیده است.

سوابق مثبت مدیریتی او در صدا و سیما و تحول اساسی در این رسانه که در زمان خود کاری بزرگ بود و ساخت سریالهای فاخر ماندگار که در تاریخ تولیدات رسانه ای ایران بی نظیر بوده و کلید خوردن بسیاری از آنها در دوره او عملکرد مطلوب 10 ساله ایشان را رقم زد بطوریکه در روزهای پایانی حضورش در صدا و سیما رهبری انقلاب با حضور در سازمان گفت : دلم نیامد برای تشکر ویژه از عملکرد شما شخصا حضور نیابم.

پس از آن با ورود به شورای عالی امنیت ملی با توجه به توانایی های مدیریتی ضمن ایجاد تحول اساسی در چارت سازمانی شورا عملکرد بسیار مطلوبی از خود به جای گذاشت دوستی و منش و شخصیت او سولانا رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا را چنان به خود جلب و جذب کرد که بسیاری امور پرونده در آن دوران با این روابط نزدیک حل و فصل شد. به گفته جناب آقای دکتر صالحی وزیر خارجه فعلی و رئیس سازمان انرژی هسته ای وقت ، در دوران آقای لاریجانی به 5 سوال اصلی مورد مناقشه در پرونده هسته ای پاسخ داده شد و دیگر تا به امروز بحث فنی در پرونده ایران وآژانس باقی نمانده و طرح نشده است و تمامی مباحث تا به امروز کاملا سیاسی است.

مدیریت عالی او در مجلس و تحول اساسی در چارت سازمانی مجلس و بازیابی قدرت قوه مقننه از عملکرد بعدی او بوده و شاید بتوان گفت قویترین مجلس ادوار گذشته در دوران ریاست لاریجانی بوده است و ایستادگی لاریجانی در برابر زیاده خواهی و یکه تازی های دولت، ستودنی بوده و شاید بتوان گفت کس دیگری را در جمع حاضر مجلس  توان اتخاذ چنین مواضعی نبوده است.

قطعا نقاط ضعفی نیز برای هر کسی متصور است و لاریجانی نیز از این امر مستثنی نیست مواضع او در جریان پس از انتخابات 88 قابل دفاع نبوده و نیست ، هرچند خود او نیز نسبت به اتخاذ این مواضع در لفافه ابراز ندامت کرده که این شجاعت نیز ستودنی است  آنجا که بعضی فتنه گران دیروز ،امروز دم درآورده و مواضع سابق خود را می ستایند ولی او در این اوضاع از موضع خود دفاع نمی کند که این نشان از سلامت نفس اور داشته و دارد.

یکی از عاقلانه ترین کارهای لاریجانی این است که با وجود رشد قابل توجه پیش بینی های انتخاباتی در مورد آرای او ،وی میلی به ورود به این عرصه از خود نشان نداده است. شاید علت عدم حضور در این شلوغ بازار انتخاباتی این باشد که جای کار برای او هست ، چراکه اداره صحیح و کارآمد مجلس کار کمی نیست و اداره صحیح  ومطمئن مجلس، دولت بعدی را بسیار کمک خواهد کرد .

ولی بدون هیچ موضع جانبدارانه وقتی به حاضران در این رقابت می نگریم ، جایگاه او از بقیه حاضران یک سروگردن بالاتر است . و در پایان به نقل قول یکی از مخالفان او در مورد انتخابات سال 84 این نوشته را به پایان می برم:

دبیر سیاسی روزنامه شرق در ویژه نامه انتخاباتب سال 84 وقتی با همه کاندیداهای حاضر در انتخابات مصاحبه می کند در پایان می گوید در میان اصولگرایان تنها کسی که می فهمد چه می گوید ، لاریجانی است.