در نامه اتحادیه انجمن اسلامی دانشجویان مستقل خطاب به ولایتی، سوالاتی انتقادی خطاب به این نامزد انتخابات ریاست جمهوری مطرح شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی «خبرگزاری دانشجو»، اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل در نامه‌ای سیاست خارجی ولایتی را مورد سوال و ارزیابی قرار داد.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

بسمه تعالی

در سال 1357 ظهور پدیده انقلاب اسلامی در پارادایم خدا محوری، نقطه مقابلی را برای سوسیال دموکراسی و لیبرال دموکراسی شکل داد.

حکومت‌هایی که در آن‌ها انسان، محور همه چیز بود و هر چیز در نسبت با انسان تعریف می‌شد اما انقلاب اسلامی خدا را اصل قرار داد و همه چیز را با آن تعریف کرد لذا جنگ این دو پارادایم که جنگ حق و باطل است شروع شد و همچنان ادامه دارد. انقلاب اسلامی نمی تواند به آشتی با مستکبرین عالم فکر کند چرا که در آن شرایط اساس و موجودیت خود را زیر سوال برده است. 

حفظ منافع ملی اصل اساسی سیاست خارجه برای جمهوری اسلامی است که همان نفی هر گونه سلطه جویی و سلطه پذیری، حفظ استقلال همه جانبه و تمامیت ارضی کشور، دفاع از حقوق همه مسلمانان و عدم تعهد در برابر قدرت های سلطه گر و روابط صلح آمیز متقابل با دول غیر محارب مبنای انقلاب اسلامی در رابطه با کشورهای دنیا است. 

جناب آقای ولایتی!

حضور جناب عالی در عرصه انتخابات ریاست جمهوری یازدهم قطعا برآمده از دغدغه ای مبارک و ارزشی است که شرایط را به گونه ای برای جنابعالی تصویر کرده است که حتما بایستی در قامت کاندیدای انتخابات در این عرصه حضور داشته باشید.

سلّمنا... 

اما آقای  ولایتی همگان جناب عالی را از دغدغه مندان نظام و انقلاب می‌دانستند و قطعا دغدغه و دلسوزی شما در این خصوص بیش از ماست اما وقتی کمی در قول و عمل شما دقیق شدیم چند سوال برای ما ایجاد شده است.

ذهنیت ما دانشجویان و عموم جریان مذهبی از جنابعالی چهره مقتدری بود که اکنون با حضور شما در عرصه انتخابات و به خصوص در مناظره سوم، این تصویر تغییر کرده است.

امید است با پاسخ به سوالات ذیل این تغییر را ترمیم سازید. انشاءالله

اول) جنابعالی در گفتار تبلیغاتی خود برای نشان دادن وزن بالای اعتبار سیاست خارجی ایران در دوره خود به چند نمونه اشاره کرده و اینها را نشانه‌هایی برای توانایی خود در حل چالش خارجی موجود کشور مطرح کرده‌اید.

  الف) به ما دانشجویان بگویید در موضوع فرانسه و اتفاقا دوره میتران، آیا دولت فرانسه از مهمترین دولت‌های حامی صدام در جنگ تحمیلی نبود؟ به طوری که در محدوده‌هایی مثل جنگ نفت‌کش‌ها بیش از دولت آمریکا به صدام کمک کرد؟

  آیا هواپیماهای پیشرفته «سوپراتاندارد» و موشکهای فوق پیشرفته «اگزوست 3» خود هدف یاب که محصول مشترک و تازه انگلیس و فرانسه بود در دوره میتران برای زدن نفت کش های حامل نفت ایران در اختیار صدام قرار نگرفت؟ 

ب) به ما دانشجویان بگویید در موضوع آلمان و دوره هلموت کهل، آیا دادگاه میکونوس و متهم کردن فردی در حد رییس جمهور ایران به دست داشتن در ترور برخی افراد در یک رستوران کوچک و سپس خروج همه سفرای دولت های اروپایی از ایران، درست در مقطعی که جنابتان وزیرخارجه ایران هستید، آنهم پس از 16 سال تجربه وزارت امور خارجه رخ نداد؟ 

ج) به ما دانشجویان بگویید در مورد لغو اجلاس غیرمتعهدها در عراق در دوره جنگ با صدام و صحبت شما با خانم گاندی، آیا عامل اصلی لغو این اجلاس عمل شجاعانه شهید سرلشگر خلبان عباس دوران نبود که با عمل استشهادی خود، مسئله «امنیت» را در آنجا زیر سوال برد؟

  دوم) در جریان مناظره سوم آقای محسن رضایی به مذاکرات سولانا با لاریجانی و توافق بر سر 2700 سانتریفیوژ اشاره کرد و اظهار داشت دستگاه دیپلماسی کشور نتوانست آن را تثبیت کند و در این میان جنابعالی وارد ماجرا شده و گفتید: «حرف رضایی را تایید می کنم.»

جناب عالی ادامه دادید: لاریجانی در مذاکرات با سولانا به جای خوبی رسیدند. همین تعداد سانتریفیوژ را توافق کردند. اما درست همزمان با اینکه لاریجانی با سولانا مذاکره می کرد یکی از مقامات بلندپایه اجرایی ما در نمازجمعه گفت ما مذاکره نمیکنیم.

آقای سولانا آن تلکس را نشان داد و کارشکنی در کار آقای لاریجانی صورت گرفت. دشمن زمانی که تناقض در بین مسئولان  ما می بیند، اینگونه می شود. آنها به توافق رسیدند و میشد هسته ای را حل کرد ولی یک فردی حرف دیگری زد و آن خراب شد. مشابه آن برای خودم هم اتفاق افتاده است.

  اما آقای علی لاریجانی خود در این مورد در جمع خبرنگاران عامل بیرونی را دلیل بر قطع مذاکرات دانست و گفته است: «ما با آقای سولانا داشتیم مذاکره می‌کردیم که حادثه حمله اسرائیل به لبنان رخ داد. آنجا کسینجر مقاله‌ای نوشت که در همین شلوغی یک قطعنامه علیه ایران بدهیم. آنها مذاکرات را قطع کردند و ظرف 48 ساعت قطعنامه صادر کردند. آقای سولانا به من زنگ زد و گفت، «متأسفم که خرابکاران کار خودشان را کردند.» بنابراین مسأله هسته‌ای نبود، عامل بیرونی بود.» 

و اما چند سوال:

الف) به ما دانشجویان بگویید آیا رواست شخصیتی همچون جنابعالی ناشیانه در خصوص مسائل هسته ای اظهار نظر کند و تنها در چند جمله 2 خطای تامل برانگیز مرتکب شود. اول اینکه روایتی نادرست و غلط را از ماوقع ماجرای هسته‌ای بیان کند که یا از سرناآگاهی است و یا از سر غلبه دیدگاه سیاسی بر مصالح مملکتی و دوم اینکه از اسناد مملکتی در برنامه زنده تلویزیونی سخن بگوید. 

ب) به ما دانشجویان بگویید که به چه علت رفتار استراتژیک شما در این مناظره چه در رفتار و چه در نقل قول ها و اطلاعات تاریخی باعث شده است تا بی بی سی امروز شما را برنده مناظره بداند و در تحلیلی بگوید «ولایتی نشان داد کارشکنی های داخلی  مذاکرات را بی نتیجه کرده و غربی ها  مقصر نیستند!» آیا جنابعالی فراموش کرده اید که بنا به حکم امام هر گاه دشمن را خوشحال کردیم قطعا کار اشتباهی انجام داده‌ایم؟

  ج) آقای ولایتی آنچه ما از سیاست خارجه جمهوری اسلامی در ذهنمان است اجتماع 120 کشور جهان در تهران است، حضور فعال در حیاط خلوت آمریکاست، تاثیر گذاری در خاورمیانه است؛ مهمترین متغیر در روابط بین الملل و کشورهای خاورمیانه است این نه به اذعان ما بلکه به اعتراف همه مستکبرین عالم است. 

به ما دانشجویان بگویید اگر بنای آشتی با دشمنان جمهوری اسلامی است، ما با کدام کشور قهریم؟ که ما قهر آن را تا ابدالدهر با افتخار پذیرفته ایم اما اگر آشتی با کشورهای همسایه است که ما معتقدیم این دیپلماسی موفق نظام با تکیه بر مقاومت است که آمریکا و اسرائیل را بارها در جنگهای 33 روزه، 22 روزه و 8 روزه در لبنان و فلسطین و اکنون در سوریه زمین گیر کرده است و اگر چنین رویکردی با اتکا به روحیه مقاومت در مقابل مستکبران عالم نبود اکنون مرز جنگ در سوریه نبود بلکه در ایران بود. 

اکنون به مطلع این نوشتار باز می گردیم و باز می گوییم که تصویری که عموم جریان مذهبی و ارزشی از شما داشته است، تغییر کرده و اگر توضیحی درباره سوالات فوق دارید که قطعا این گونه هست، برای ترمیم آن به افکار عمومی ارائه دهید.