به گزارش حامیان سپاه قدس؛ نشریه آمریکایی نیویورکر در مقاله‌ای به بررسی نقش سردار قاسم سلیمانی،‌ فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، در تحولات خاورمیانه و نیز ویژگی‌های شخصی وی پرداخته است.دکستر فیلکینز می‌نویسد:‌ سردار سلیمانی ۱۵ سال پیش هدایت نیروهای قدس را به‌عهده گرفت و از آن زمان تاکنون وی در تلاش است تا وضعیت خاورمیانه را به‌نفع ایران تغییر دهد… . وزارت خزانه‌داری آمریکا وی را به‌علت نقشی که در حمایت از اسد ایفا می‌کند، در لیست تحریم‌ها قرار داده است.

نویسنده سپس به نقل قولی از جان ماگوئیر، مأمور سابق سازمان سیا در عراق، اشاره می‌کند: “سلیمانی قدرتمندترین مأمور در خاورمیانه است اما هیچ‌کس از او چیزی نشنیده است”.

فیلکینز سردار سلیمانی را چنین توصیف می‌کند: وقتی سلیمانی در مجامع عمومی ظاهر می‌شود زیاد خود را در معرض دید قرار نداده به‌ندرت با صدای بلند صحبت می‌کند، و رفتاری از خود نشان می‌دهد که عرب‌ها از آن تعبیر به “خلب” می‌کنند که به‌معنای کاریزمای پنهانی است.

یکی از مقامات ارشد عراقی به نگارنده گفت: “زمانی که ۱۰ نفر در اتاق حضور دارند و سلیمانی وارد می‌شود جلو آمده کنار شما نمی‌نشیند. وی به‌آرامی در آن طرف اتاق به‌تنهایی می‌نشیند. او صحبتی نکرده و اظهارنظری نمی‌کند. تنها می‌نشیند و گوش می‌کند. و البته در این لحظه همه تنها درباره او می‌اندیشند”.

سلیمانی علاقه خاصی نسبت به سربازان شهید داشته و اغلب با خانواده‌های آنها دیدار می‌کند. وی در مصاحبه‌ای با یکی از رسانه‌های ایرانی گفته بود: “زمانی که فرزندان شهیدان را می‌بینم می‌خواهم که آنها را ببویم و از خود بی‌خود می‌شوم”.

منبع:تسنیم

جان مگوایر» ، افسر پیشین سیا در عراق در مورد او به به خبرنگار نیویورکرمیگوید که «سلیمانی، منحصراً، قدرتمندترین عامل و مأمور خاورمیانه امروز محسوب می‌شود، و با این حال هیچ کس از او چیزی نمی‌داند... و او باوجود عملیاتهای گسترده درسطح جهان یک عنصر ناشناخته محسوب میشود.»

در اسفند 91، تعدادی از ذی‌نفوذترین سران ایران در مسجد «امیرالمؤمنین» در شمال تهران، در داخل منطقه‌ای حفاظت‌شده که برای افسران سپاه پاسداران رزرو شده بود، گرد هم آمدند. آنان جمع شده بودند که برای آخرین بار به همقطار از دست رفته خود، ادای احترام کنند. (سردار) «حسن شاطری،» یکی از کهنه‌سربازان جنگ‌های مخفی ایران در سرتاسر خاورمیانه و جنوب آسیا، فرمانده ارشد یک شاخه قدرتمند، از برگزیدگان سپاه پاسداران بود که با عنوان «نیروی قدس» شناخته می‌شود. این نیرو پیکان تیز سیاست خارجی ایران محسوب می‌شود، که به صورت کلی می‌توان آن را معادل ایرانی ترکیب سیا و نیروهای ویژه در آمریکا دانست؛ نام این نیرو، یک واژه فارسی است که برای اشاره به شهر اورشلیم به کار می‌رود، شهری که مبارزان قدس برای آزادسازی آن پیمان بسته‌اند. از سال 1979، هدف نیروی قدس، سرنگونی دشمنان ایران و گسترش قدرت و نفوذ این کشور در سرتاسر خاورمیانه بوده است.

به گزارش شبکه خبری البرز نیوز این بخشی از مطلبی است که «دکستر فیلکینز» ،برای نشریه نیویورکر درباره فعالیت نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و نقش سردار قاسم سلیمانی در این نیرو نوشته است.

این خبرنگار نیویورکر در گزارش خود از بررسی شخصیت و فعالیت‌های سردار سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اذعان میکند سرلشکر سلیمانی قدرتمندترین مأمور و عامل خاورمیانه است.  
 
نویسنده این گزارش درادامه به بررسی ابعاد پنهان شخصیت و فعالیت‌های فرمانده نیروی قدس، سردار سرلشکر قاسم سلیمانی می‌پردازد.

سرلشکر سلیمانی در این مقاله، به نقل از یکی از افسران پیشین سازمان سیا، قدرتمندترین مأمور و عامل خاورمیانه امروز نامیده شده، که در حال تغییر شکل و آرایش منطقه خاورمیانه به نفع ایران است و اکنون مهم‌ترین وظیفه وی، رهبری جبهه اسد در جنگ داخلی سوریه است.

در این نوشته آمده است که سرلشکر سلیمانی، امروز و در سوریه نیز در حال مبارزه در همان جبهه و در برابر همان دشمنانی است که تمام مدت با آن مبارزه کرده؛ و در نتیجه تسلیم کردن اسد به معنای دست کشیدن از پروژه‌ای است که پانزده سال از عمر وی را به خود اختصاص داده است. بنابراین به نظر نمی‌رسد که وی به راحتی حاضر باشد بهشت میادین نبرد را با سازش‌های سیاست‌ بازانه معاوضه کند. و درست به همین علت است که وی می‌گوید: «ما تا آخر از سوریه حمایت می‌کنیم.»
 

سرلشکر سلیمانی، منحصراً، قدرتمندترین عامل و مأمور خاورمیانه امروز محسوب می‌شود

]نویسنده این گزارش سپس با اشاره به نقش شهید شاطری در فعالیتهای این نیرو درخاورمیانه شهادت وی را هدف مستقیم اسرائیل معرفی و به نوشتن انشائی درباره مراسم تدفین این شهید والامقام پرداخته و ادامه میدهد :(سرلشکر) سلیمانی، پانزده سال پیش فرماندهی نیروی قدس را بر عهده گرفت، و از آن زمان با فعالیت در قامت یک دلال قدرت و همینطور با پشتیبانی نیرویی نظامی، در پی این بود که منطقه خاورمیانه را به سود ایران تغییر شکل دهد بود. از جمله اقداماتی که در این زمینه صورت گرفته است می‌توان به ترور رقبا، مسلح ساختن هم‌پیمانان، و، برای نزدیک به یک دهه، رهبری شبکه‌ای از گروه‌های شبه‌نظامی اشاره کرد که صدها تن از نیروهای آمریکایی حاضر در عراق را به قتل رساندند. وزارت خزانه‌داری آمریکا، ]سرلشکر[ سلیمانی را برای نقشش در پشتیبانی از حکومت اسد، و همینطور برای معاونت در اقدامات تروریستی(!!) در فهرست تحریم‌های خود قرار داده است. با این حال، او حتی با وجود تمام عملیات‌های بی‌شماری که اداره و راهبری می‌کند، هنوز هم عمدتاً برای جهان خارج ناشناخته است. «جان مگوایر» ، افسر پیشین سیا در عراق در مورد او به من گفته بود که «سلیمانی، منحصراً، قدرتمندترین عامل و مأمور خاورمیانه امروز محسوب می‌شود، و با این حال هیچ کس از او چیزی نمی‌داند.»

]سرلشکر[ سلیمانی هنگام حضور در مجامع عمومی -که اغلب با سخنرانی در رویدادهای نظامی یا برای ملاقات با [آیت‌الله] خامنه‌ای است- رفتار بسیار آرامی دارد، توجه کسی را به خود جلب نمی‌کند، به ندرت صدای خود را بالا می‌برد، و مشخصه‌ای دارد که اعراب آن را «خلب» می‌نامند، به معنای جاذبه متواضعانه. یکی از مقامات ارشد پیشین عراق به من گفته بود که «او کوتاه قد، اما بسیار پرجذبه است. فرض کنید ده نفر در اتاق هستند، و سلیمانی وارد می‌شود؛ او نمی‌آید کنار شما بنشیند. می‌رود آن سمت اتاق و روبه‌روی شما می‌نشیند، تنها، خیلی آرام و بی‌سروصدا. صحبت نمی‌کند، نظر نمی‌دهد، فقط می‌نشیند و گوش می‌کند؛ و با این رفتار، معلوم است که همه فقط به او توجه می‌کنند.»


■ نیروی قدس هیچگاه یک چنین افسر عالی‌رتبه‌ای را در خارج از کشور از دست نداده بود

]سرلشکر[ سلیمانی در مراسم ختم ]سردار[ شاطری، کت سیاه رنگی بر تن داشت، و یک پیراهن سیاه، که البته به شیوه ایرانی‌ها بدون کراوات، پوشیده بود؛ صورت کشیده و استخوانی و ابروهای قوس‌دارش را درد سنگینی در هم پیچیده بود. نیروی قدس هیچگاه یک چنین افسر عالی‌رتبه‌ای را در خارج از کشور از دست نداده بود. روز قبل از مراسم، ]سرلشکر[ سلیمانی به زادگاه ]سردار[ شاطری سفر کرده بود تا به خانواده‌اش تسلیت بگوید. ]سرلشکر[ سلیمانی دلبستگی شدیدی به شهدای نظامی دارد، و اغلب به خانواده‌هایشان سر می‌زند؛ ]سرلشکر[ سلیمانی در مصاحبه اخیر خود با رسانه‌های ایرانی گفته بود که «زمانی که فرزندان شهدا را می‌بینم، می‌خواهم عطرشان را بو بکشم، و از خود بیخود شوم.»

در ادامه مراسم ختم، او و چند نفر دیگر از سوگواران به جلو خم شدند و پیشانی‌هایشان را بر روی قالی فشردند تا به عبادت بپردازند. امام مسجد، حجت‌الاسلام «علیرضا پناهیان» ، خطاب به عزاداران گفت «یکی از نوادری که می‌توانست شما، و انقلاب [و امام] را به جهان معرفی کند، از دست دادید.» ]سرلشکر[ سلیمانی صورتش را پوشاند و شروع به گریستن کرد.