با سرویس‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی چقدر آشنا هستید؟ چه سازمان‌هایی در این رژیم وظیفه ترور، کسب اطلاعات و خرابکاری را بر عهده دارند؟ سرویس‌های اطلاعاتی اسرائیل تاکنون چه شخصیت‌هایی را ترور کرده و در ترور چه افرادی ناکام مانده‌اند؟ گزارش ویژه مشرق در ادامه آشنایی با سرویس‌های اطلاعاتی جهان، سرویس اطلاعاتی رژیم اسرائیل را مورد بررسی دقیق‌تر قرار داده است.

سرویس‌های اطلاعاتی کشورهای صاحب قدرت در جهان بدلیل مخفی‌کاری ذاتی‌شان، همواره از موضوعات مورد علاقه رسانه‌ای بودند و بزرگترین بمب‌های خبری جهان (نظیر افشاگری‌های ویکی‌لیکس، اسنودن و ...) نیز به افشای عملیات و فعالیت‌های سرویس‌های اطلاعاتی قدرت‌های جهانی اختصاص داشته است. در گزارش‌های قبلی سرویس اطلاعات انگلیس موسوم به اینتلیجنس سرویس و همچنین سرویس اسرارآمیز اطلاعات روسیه (کا.گ.ب) و عملیات‌ها و فراز و نشیب‌های آن در طول تاریخ حیاتشان مورد بررسی قرار دادیم.


گروه گزارش ویژه مشرق در سلسله‌ گزارش‌هایی، به معرفی مشهورترین سرویس‌های اطلاعاتی جهان از آغاز فعالیت‌ آن‌ها و مهمترین عملیات‌های این سرویس‌ها تا به امروز پرداخته است.

در ادامه معرفی سازمان‌های اطلاعاتی جهان، در این گزارش سرویس‌های اطلاعاتی رژیم صهیونیستی را معرفی و ساختار سازمانی و برخی از مهمترین عملیات‌ها و اقدامات آن‌ را بررسی خواهیم کرد. به جرأت می‌توان گفت بیشتر توان دستگاه‌های اطلاعاتی - امنیتی اسرائیل به حذف فیزیکی شخصیت‌های -فلسطینی و غیرفلسطینی - مربوط می‌شود که به نوعی با موجودیت این رژیم جعلی در تضاد است و برای بقای آن خطر محسوب می‌شود. عملکرد، شیوه ترور و اهداف اسرائیل نشان می‌دهد از افرادی با پیشینه صرفا علمی و دانشگاهی تا مقامات ارشد کشورهای دیگر، برای بنیان‌های متزلزل این رژیم تهدید محسوب شده و در لیست ترور قرار می‌گیرند.

پیش از این گزارش ویژه مشرق، برخی از اقدامات موساد در ایران و خرابکاری‌های این سرویس در داخل کشور را مورد بررسی قرار داده بود، لذا در این گزارش، به فعالیت‌های موساد در ایران پرداخته نشده است. 

موساد

ریشه­ اولیه موساد به سال 1937 برمی‌­گردد که "هاگانا" سازمان "موساد لیالی‌ فی بیت" به معنی "دفتر مهاجرت" را تشكیل داد. اما تشکیل سازمان موساد به سال 1949، اندکی پس از اعلام دولت اسراییل برمی‌­گردد. در آن سال، با توجه به تعدد سازمان‌های جاسوسی رژیم صهیونیستی، رهبری این رژیم تصمیم گرفت كه سازمان ویژه‌ای برای هماهنگی میان فعالیت‌های این سازمان‌ها تاسیس كند. بدین ترتیب، سازمان توسعه همکاری اسراییل که موسس آن "رئوفین شیلواح" Reuven Shiloah بود، شکل گرفت و در حکم "دژ مستحكم برای خدمت به اسرائیل" بود. شیلواح، پس از تشكیل موساد رسما ریاست آن را عهده‌دار شد.


شیلواح از طریق سازمانش که زیر نظر وزارت امور خارجه­ اسراییل اداره می­‌شد، اقدام به ایجاد تعاون در میان شاباک، آمان، و دفتر سیاسی امور خارجه کرد. در سال 1951، این سازمان به دستور مناخیم بگین -نخست وزیر وقت- رسما به "موساد" تغییر نام داد. موساد، در ژوئن 1951 همکاری مخفیانه با سازمان سیا را آغاز کرد.

با توجه به گزارشی كه در سال 1996 منتشر شد، شمار كاركنان موساد به 1200 تا 1500 نفر از جمله 500 افسر می‌رسید و هر كدام از آن‌ها در سن پنجاه و دو سالگی بازنشسته می‌شدند. موساد، شبكه گسترده‌‌ای از مزدوران در سراسر دنیا در اختیار دارد و هم‌اكنون بیش از 35 هزار عضو (20 هزار كارمند و بقیه موقتی) دارد.

موساد از چندین بخش تشکیل شده است که مهم‌ترین آنها عبارتند از:

1. بخش عملیات و جذب مزدور؛ مسئولیت این بخش فعالیت‌های جاسوسی در سراسر کشورهای جهان است. جاسوسی نیز از طریق دفاتری که با عناوین مختلف فعالیت می‌کنند صورت می‌گیرد. موساد از سال 2000 برای جذب تعداد بیشتری از جاسوسان به تبلیغات گسترده اقدام کرده است.

2. بخش فعالیت‌های سیاسی و هماهنگی‌های بین‌المللی؛ این بخش فعالیت‌های سیاسی را با هماهنگی با سازمان‌های اطلاعاتی کشورهای دوست و همچنین با کشورهایی که تل آویو با آن‌ها روابط نزدیک دیپلماتیک ندارد مدیریت می کند. پاریس یکی از مهمترین مراکز راهبردی است که موساد در ان مستقر است و سفارت اسرائیل در فرانسه کانون اصلی عملیات جاسوسی و جذب جاسوس و همچنین فعالیت‌های سیاسی و هماهنگی بین المللی است.


همه آنچه که باید درباره سرویس اطلاعاتی رژیم اسرائیل بدانید+تصاویر و فیلم
تصویری هوایی که گفته‌ می‌شود ساختمان اصلی موساد در سرزمین‌های اشغالی است.

3. بخش عملیات ویژه؛ ترورها و حذف فیزیکی شخصیت‌هایی که تهدیدی برای امنیت اسرائیل محسوب می‌شود از وظایف این بخش است. اقدامات خرابکارانه پشتیبانی نظامی و جنگ‌های روانی از دیگر وظایف این بخش است.

4. بخش جنگ روانی؛ این بخش مسئولیت جنگ روانی و تبلیغات رسانه ای و عملیات فریبکاری را به عهده دارد.

5. بخش تحقیقات؛ تهیه گزارش‌های روزانه، هفتگی و ماهانه و گزارش‌های لحظه به لحظه از ماموریت‌های این بخش است. ماموریت‌های این بخش به عهده پانزده دفتر است که هرکدام یک منطقه جغرافیایی را پوشش می دهند که امریکا کانادا کشورهای اروپای غربی امریکای لاتین شوروی سابق چین افریقا کشورهای مغرب عربی مغرب الجزایر و تونس لیبی عراق اردن سوریه و ایران را شامل می شود. یک دفتر دیگر نیز به امور سلاح‌های هسته‌ای اختصاص دارد.

6. بخش علوم و فن­آوری؛ توسعه همه امکانات علمی و وسایل نوین فناوری برای حمایت از عملیات موساد از وظایف این بخش است. موساد در اوریل سال 2001 اقدام به انتشار اعلامیه مهمی در مطبوعات اسرائیل جهت جذب مهندسان و دانشمندان متخصص در الکترونیک و رایانه برای کار در موساد کرد."

وظایف سازمان موساد بشرح ذیل است:

- جمع‌­آوری اطلاعات برون مرزی.

- جلوگیری از تولید سلاح­‌های غیرمتعارف توسط کشورهای دشمن.

- مبارزه با فعالیت‌های تروریستی برون مرزی.

- توسعه و حفظ روابط محرمانه دیپلماتیک.

- خروج یهودیان از کشورهایی که اجازه فعالیت آژانس­‌های مربوط به آلیا (کوچ اجباری یهودیان) را نمی­‌دهند.

- تولید اطلاعات استراتژیک، سیاسی، و عملیاتی.

- طراحی و اجرای عملیات ویژه برون مرزی.

شین بت (شاباک)

شین بت (شاباک) ISA سازمان اطلاعات و امنیت داخلی رژیم صهیونیستی است. «مدافعین همیشه پنهان حریم ملی» عنوان شعاری این سازمان بوده و در کنار موساد و آمان یکی از اضلاع مثلث جامعه اطلاعاتی اسراییل به شمار می­رود.

هنگام تاسیس دولت عبری تعداد مأموران اطلاعاتی و امنیتی آن 184 نفر بود. این افراد در آن زمان به دستور مقامات نظامی یك یگان نظامی موسوم به "شین بت" وابسته به ارتش صهیونیستی تشكیل دادند. شین بت خلاصه كلمه "خدمت به امنیت" است. "ایسر هارئیل"، از زمان شكل‌گیری این سازمان تا سال 1963 رئیس آن بود. نامبرده بعدها به ریاست موساد هم رسید. از جمله عملیات‌های موفق وی، عملیات ربایش و انتقال آدولف آیشمن -از مقامات ارشد حزب نازی آلمان در جریان جنگ جهانی دوم- از آرژانتین به اسرائیل بود.

شین‌بت در دهه اول شكل‌گیری‌ رژیم صهیونیستی مراقب تحركات دشمنان حزب كار كه تا سال 1977 بر "اسرائیل"‌ حكومت می‌كرد، بود. حزب كار، در این سال‌های طولانی توانست شین‌بت را به یك سازمان‌ اسطوره‌ برای حمایت از رژیم صهیونیستی در مقابل توطئه‌های داخلی و جاسوسان شوروی و فدائیان عرب كه با پشت سر گذاشتن سیم‌های خاردار وارد سرزمین‌های اشغالی می‌شدند، تبدیل كند.

وظایف عمده­ این سازمان عبارتست از:

· جمع آوری اطلاعات مربوط به داخل مرزهای اسرائیل و مناطق خودمختار فلسطینی

· خنثی‌سازی فعالیت‌های تروریستی

· معرفی سازمان­‌های تروریستی به مردم اسراییل

· بازجویی از مظنونین عملیات تروریستی

· انجام عملیات‌های اطلاعاتی و ضدتروریستی در کرانه­ باختری و نوار غزه

· فعالیت­‌های ضد جاسوسی

· حفظ امنیت جانی مقامات ارشد اسراییلی

· حفظ امنیت زیرساخت‌ها و مراکز دولتی

· حفظ امنیت پروازهای ملی

· مراقبت از سفارت‌های اسراییل در نقاط مختلف دنیا

امان

یكی از نهادهای سازمان اطلاعاتی اسرائیل بوده و از لحاظ اداری وابسته به فرماندهی ستاد مشترك ارتش صهیونیستی و تحت نظارت فرمانده این ستاد است. اما در كل، مجری تصمیمات شورای عالی امنیت ملی رژیم صهیونیستی می­‌باشد. به عبارت دیگر، می‌توان گفت كه این سازمان شبیه دایره اطلاعات نظامی و مشابه‌ آن در ارتش‌های دنیاست.

كلمه امان مشتق از عبارت عبری "اغاف مودیعین" و معنی آن دفتر اطلاعات و امنیت است و مخصوص امنیت نیروهای مسلح و جمع‌آوری اطلاعات مهم نظامی و تاكتیكی و عملیاتی درباره نیروهای مسلح عربی و توان سیاسی و اقتصادی ـ كه شاید بتوان برای كمك به نیروهای نظامی و پیشبرد اهداف در عملیات‌ها از آن استفاده كرد ـ‌ است.
امان با تجزیه و تحلیل این معلومات و اطلاعات، نتیجه را به اطلاع مقامات عالی‌رتبه می‌رساند. این سازمان در تدوین طرح‌های جنگی و هماهنگی با دیگر سازمان‌ها نقش فعالی دارد و از افسران اطلاعاتی مستقر در مرزها و مناطق عملیاتی و افسران شناسایی ـ كه از وسایل و ادوات ماهواه‌ای صنعتی، بی‌سیم و سیستم‌های الكترونیکی برای شناسایی و نظارت هوایی، دریایی، زمینی استفاده می‌كنند ـ اطلاعات جمع‌آوری می‌كند.

عمده توطئه­‌های افشا شده­ موساد

- ربودن آدولف آیشمن -یکی از عوامل حزب نازی- که متهم به کشتار جمعی یهودیان طی جنگ جهانی دوم بود. وی، پس از ربودن تحت شکنجه قرار گرفته و در دادگاهی نمایشی در بیت‌المقدس به مرگ محکوم و سپس اعدام شد.


همه آنچه که باید درباره سرویس اطلاعاتی رژیم اسرائیل بدانید+تصاویر و فیلم
تصاویر دادگاه رسیدگی به اتهام جنایت جنگی آدولف آیشمن در بیت المقدس

- تشکیل جلسه محرمانه بین مقامات اسراییلی و اردنی در سال 1975 و جلسه دوم در سال 1977. مامورین موساد در اواخر دهه 1970 با اجرای "عملیات موسی" به قصد نجات صد گروگان اسراییلی در هواپیمای تسخیر شده در اوگاندا، به این کشور سفر کردند.

- طراحی حمله به لبنان در سال 1982 و طراحی حمله به مراکز سازمان آزادیبخش فلسطین در تونس که منجر به مرگ 56 شهروند فلسطینی شد.

- ربودن "مردخای وانونو" –مهندس یهودی و مراکشی‌الاصل تاسیسات هسته‌ای دیمونا در سرزمین‌های اشغالی بود که در سال 1986 در رم ایتالیا برنامه هسته­‌ای محرمانه اسراییل را برای غربی‌ها فاش ساخت. او در این سال طی گفتگویی با نشریه انگلیسی ساندی تایمز، برای اولین بار اطلاعات مربوط محرمانه مربوط به دیمونا و تصاویری از کلاهک‌های هسته‌ای این رژیم را در اختیار ساندی تایمز قرار داد.

- تلاش برای ترور ترور "صدام حسین" در سال‌های 1991 و 1997.

- تلاش برای ترور "خالد مشعل" و آزادی 70 زندانی فلسطینی در ازای آزادی مامورین ناکام ترور مشعل.

- مساعدت به سرویس امنیتی ترکیه در ربودن "عبدالله اوجالان" رهبر جدایی طلبان ترکیه- از کنیا در سال 1999. یک دهه بعد "گوردون توماس" -از عناصر اطلاعاتی سیا- که رابطه نزدیکی با موساد داشته است در کتاب خود مدعی شد که اساساً دستگیری اوجالان نه توسط نیروهای امنیتی آمریکا و ترکیه، بلکه مستقلاً توسط سازمان موساد اجرا شد و این سازمان پس از ربودن وی، او را به ترکیه تحویل داد.

- استفاده دو تن از مامورین موساد با نام‌های "ایلی کارام" و "اوریل کلمان" از پاسپورت‌های نیوزلندی در سال 2004 که منجر به دستگیری آنها، شش ماه حبس، و در نتیجه اعمال تحریم­‌های دیپلماتیک علیه اسراییل از سوی دولت نیوزلند شد.
سرویس‌ اطلاعاتی رژیم اسرائیل؛ کلکسیونی از ناکارآمدی و شکست +تصاویر و فیلم
 ایلی کارام (راست) و اوریل کلمان (چپ) دو جاسوس اسرائیلی که بدلیل استفاده از پاسپورت جعلی نیوزلندی به شش ماه زندان محکوم شدند

- ترور برخی از مامورین خود پس از اینکه به افشاء اسرار و یا روی گرداندن از این سازمان اقدام کردند؛ که از آن دست می­توان به ترور "بن زیگی‌یر" در زندان پس از دستگیری وی اشاره کرد. وی یک استرالیایی دارای همسر اسراییلی و دو فرزند بود که در سال 2010 به استخدام موساد درآمد. او 4 ماه در محرمانه­‌ترین حال ممکن در سلولی به نام سلول آقای ایکس حبس بود بطوریه حتی نگهبانان اسم واقعی او را نمی­دانستند. پس از 4 ماه جسد وی در حالی در "سلول محافظت شده و عاری از هرگونه وسیله" دیده شد که خود را حلق­­‌آویز کرده بود.

کیدون: اهرم ترور

"گوردون توماس" مامور اطلاعاتی اسبق موساد- (Gordon Thomas) در مقاله­‌ای به تاریخ 2 سپتامبر 2012 در پایگاه اینترنتی "رنس"، در رابطه با روح ترور و قتل در موساد مطالبی را ارائه کرد.

به گفته­ این روزنامه­‌نگار، "رافی ایتان" رییس اسبق موساد- (Rafi Eitan) در گفتگو با وی اینچنین می­‌گوید: "بسیاری از اهداف ترور کسانی هستند که امکان انتقال آنها به اسراییل برای محاکمه وجود ندارد. لذا مجبور به ترور آنها هستیم". ایتان در مورد تجربه ترور توسط شخص خود به توماس گفت: "وقتی اقدام به کشتن یک شخص می­کردم، تخم چشمش از حدقه بیرون می­زد. می­توانستم وحشت را در آن ببینم. نفس­‌هایش بوی ترس می‌داد . بعضی اوقات از دستان خود، کارد و یا اسلحه دارای صدا خفه­‌کن استفاده می­‌کردم. هیچ وقت از کشتن احساس پشیمانی نکردم".

"مئیر آمیت" در زمان ریاست بر موساد یک بار گفته بود: "ما همانند مامور اعدام و یا پزشک اعدام هستیم و تمامی اعمال ما تحت نظارت دولت اسراییل انجام می­‌شود".


 

وقتی توماس به همراه آمیت مشغول دیدار از موزه­ یادبود موساد بوده، به مجسمه بزرگی برمی­‌خورد که به شکل مغز انسان بود و روی آن نام تمامی مامورینی که حین عملیات ترور کشته شده بودند، حک شده بود. آمیت به توماس می­‌گوید که در موساد عملیات ترور یک شخص به "تاس انداختن" معروف است.

در پی بمبگذاری "هتل پارادایس" جزیره مومباسا، که موساد آن اقدام را به منتسب به القاعده می­‌دانست، اعضای تیمی از "کیدون" شاخه بسیار محرمانه متخصص در عملیات ترور- بصورت جداگانه به مومباسا سفر می­‌کنند. آنها مجهز به انواع سموم آزمایشگاهی، کاردهای کوچک، سیم پیانو برای خفه­‌کردن، مواد منفجره به اندازه­ لوزه انسان برای انفجار سر شخص، انواع اسلحه سبک و تک تیرانداز بودند. زبان سواحیلی و دیگر زبان‌های بومی منطقه را می­‌دانستند و بعنوان تجار عرب و هندی وارد مومباسا شدند. پس از چند ماه تحقیق، سه نفر از طراحان انفجار مومباسا را ترور می‌کنند.

تکنیک‌­های ترور در موساد

زنان عضو کیدون، از تن­‌فروشی بعنوان قویترین ابزار کار خود استفاده می­برند. مئیر آمیت در تایید این عمل اینچنین می­‌گوید: "تحریک به برقراری رابطه جنسی بهترین ابزار مامورین زن در سازمان ما است. درست است که این عمل با دشمن صورت می­‌گیرد، اما به تخلیه­ اطلاعاتی او می‌ارزد".

"ویکتور اوستروفسکی" مامور اسبق کیدون- (Victor Ostrovsky) استفاده از تجهیزات فوق الذکر و روش‌های عملیاتی گوناگون نظیر خفه‌سازی در شب با کارد برش پنیر یا اسلحه همراه با صدا خفه­‌کن و یا تزریق سم را تایید کرده است. او که امروز در آریزونای آمریکا زندگی می­کند، وقتی از وی سوال شد که چه کسانی را کشته است، پاسخ نداد و فقط علت استعفای خود از کیدون را انزجار از آدمکشی­‌های بشدت وحشیانه موساد اعلام کرد.

 

مصداق روشن یکی از همین عملیات‌ها، ترور فردی ملقب به "مهندس" است که سرنوشتش مشابه سرنوشت یحیی عیاش بود. وی، به اتهام ساخت بمب برای سازمان حماس تحت پیگرد اسراییل قرار داشته و در قویترین شرایط امنیتی در کرانه باختری زندگی می­کرد. یک روز، پسر عموی وی برای دیدارش از غزه رهسپار خانه وی می­‌گردد. پس از اصرار مهندس به سپری کردن شب در آنجا، او از مهندس اجازه می­‌خواهد که با تلفن همراه وی با خانواده تماس بگیرد تا اقامتش را خبر بدهد. پسر عمو، برای برخورداری از آنتن قوی به حیاط خانه می­رود و با اشاره وی، دو تن از مامورین کیدون بر پشت بام خانه فرود آمده و در همان مدت کوتاه "بمب لوزوی" را در گوشی کار می­گذارند. فردا صبح، پس از ترک خانه از سوی پسر عمو، تماسی با تلفن همراه مهندس گرفته می­شود، و به محض پاسخ سر مهندس به همراه گوشی منفجر می­‌شود.

یکی از مامورین کیدون، با اشاره به ترور دکتر "فتحی شقاقی" –دبیرکل جهاد اسلامی- (Fathi Shkaki) و "جرارد بول" مهندس کانادایی تسلیحاتی صدام- (Gerald Bull) استفاده از یک روش برای دومین بار را منتفی دانسته و کیدون را مبدع انواع روش‌های ترور می­‌داند. به گفته وی، هر تیم ترور دارای 4 نفر است. نفر اول، "مکان­‌نمای هدف" نام دارد که وظیفه­ وی کنترل لحظه به لحظه­ فرد هدف ترور می­‌باشد. نفر دوم، "انتقال دهنده" نام دارد که وظیفه­ وی دور کردن تیم ترور از محل پس از انجام عملیات است. دو نفر دیگر، انجام­‌دهندگان عملیات ترور هستند.

در مورد ترور بول، مسئولین ترور با کمک تیم "سایانیم" که در عبری به معنای "یاری دهندگان" است، موجبات منحرف شدن حواس تیم حفاظتی وی را بوجود آورده و جهت کشتن بول وارد منزل او می­‌شود. هر دو ملبس به لباس شرکت FedEx بودند. زنگ در نواخته می­‌شود، به محض باز شدن توسط بول، فرد حامل جعبه لوازم FedEx، آن را به طرف وی پرتاب می‌کند. بول به عقب پریده و از پشت سر هدف گلوله در سر و گلو قرار می­‌گیرد.

 

بنابر اظهارات ایلی کوهن (Eli Cohen) مامور و جاسوس معدوم موساد-(که با نفوذ در دولت سوریه، اطلاعات ارزشمندی را در اختیار رژیم صهیونیستی قبل از جنگ شش روزه گذاشت و سرانجام پس از کشف هویت در سال 1965 توسط سوریه اعدام شد) طرح ترور یک شخصیت ماه‌­ها و یا هفته­‌ها طول می‌­کشد. پس از انتخاب تیم ترور، افراد همین مدت را در یک مکان امن می­‌گذرانند. طرح ترور صدام حسین در یکی از همین مکان­‌ها برنامه­‌ریزی شد. مامورین موساد در عراق، رفت و آمد یکی از معشوقه­‌های وی -که بیوه­ یکی از فرماندهان او بود که بطرز مشکوکی مرده بود- بطور مکرر به ویلای صدام در خارج از بغداد رفت و امد می­‌کرد. قرار بر این بود که صدام پس از سوار شدن بر هلیکوپتر، هدف قرار گیرد، اما در آخرین لحظه پشیمان شده و وارد خودرو می­‌شود.


ویکتور اوستروفسکی در دو کتابی که پس از فرار، در آمریکا به رشته تحریر درآورد، چهره­ اصلی موساد را به جهانیان شناساند. وی در یکی از کتاب‌هایش این سازمان را دارای نیروهای گسترده در سراسر جهان می­‌خواند. این نیروهای وفادار به سیستم همان سایانیم­‌ها که شهروندان یهودی سرتاسر دنیا هستند را شامل می­‌شود. اسراییل دارای 30 الی 35 افسر یا کاتزاص در سراسر دنیا است که سایانیم­‌ها را با سفارت اسراییل در همان کشور جهت فعالیت‌های همراه با موساد هماهنگ کنند.

"افرائیم هالوی" -رییس اسبق موساد- جزییاتی از "عملیات تروجان" را افشا کرده است. طبق این عملیات، موساد با ارائه مدارک (که غالبا مدرک سازی بود) مبنی بر وجود شاخه­‌های تروریستی در سفارت‌های لیبی در سرتاسر جهان، سازمان سیا و MI6 را متقاعد کرد که باید علیه این کشور حمله نظامی صورت بگیرد. سرانجام آمریکا و انگلیس متقاعد می­‌شوند که حمله کنند و در روز 14 آوریل 1986، یکصد و 60 فروند جنگنده­ آمریکایی و 24 فروند اف 111 اس انگلیسی، بیش از 60 تن بمب را بر سر لیبی خالی کردند.

فرانسه، با هوشمندی تمام دام عملیات تروجان را دریافته و اجازه استفاد­ه­ آمریکا از حریم هوایی این کشور جهت ورود به آسمان لیبی را نداد. موساد با عملیات موفیقت آمیز تروجان و 17 سال بعد با تکرار مشابه آن در جریان حمله به عراق، آمریکا را بعنوان ابزار در جهت منافع خود قرار داد.

خاخام­‌های جاسوس

موساد برای سهولت بسیاری از عملیات­‌های خود و بالاخص کنترل جامعه­ اسراییل، خاخام­‌ها و بخصوص جوانترین­ آنها را به استخدام در می‌آورد. خاخام­‌ها طی دوره­‌های اموزشی، چگونگی همکاری با مامورین این سازمان را فراگرفته و در اعیاد مذهبی یهود همچون "عید سبت" و "عید کوشر" اعمال می­‌کنند. این حقیقت، توسط یکی از مامورین موساد که خواسته نامش فاش نگردد با خبرنگار روزنامه­ اسراییلی معاریو در میان گذاشته شده است.

 

خاخام­‌های تازه به استخدام درآمده تحت آموزش­‌های نظری و تئوریک یک خاخام ارشد موساد قرار گرفته و هویت آنها به شدت محرمانه می‌باشد. ژنرال "آویشای رونتزکی" (Avichai Rontzki) بین سال‌های 2006 تا 2010 یکی از همین "افسر خاخام­"ها بوده است.